Menu
O filmovém muzeu  |  O filmové výchově  |  Ohlasy  |  Fotogalerie  |  Pro média  |  Partneři
Filmové muzeum NaFilM
Mozarteum, Jungmannova 748/30, Praha 1 - vchod z Františkánské zahrady od Jungmannova náměstí
Otevřeno: úterý - neděle  |  13:00 - 19:00 (dopoledne školní skupiny)
Vstupné: základní: 140 Kč  |  snížené (děti, studenti, senioři): 120 Kč  |  rodinné (2+2): 480 Kč
Programy pro školy: otevřít zde | stáhnout
Filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou.
Text pokračuje níže...
Muzejní instalace propojují historii se současnými technologiemi, takže si na své přijdou všechny generace. Originální exponáty, které nikde jinde nenajdete, vyrábíme přímo pro účely muzea. Je možné si je vyzkoušet a díky nim se o filmu učit z vlastní zkušenosti.
V muzeu najdete nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasickou 35mm promítačku na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu. Expozici doplňují přes dvě hodiny projekcí českých a zahraničních filmů. Součástí muzea je i ruchové studio, kde je možné si po vzoru světoznámých “brunclíků”, mistrů ruchu z Barrandova, vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem. V závěru návštěvy si můžete natočit svůj animovaný film, který si z muzea odnesete domů.
Než se muzeu NaFilM podařilo najít stabilní zázemí v historickém domě Mozarteum architekta Jana Kotěry, putovalo po Praze s dočasnými výstavami: Na film!: V pohybu (Palác Chicago, 2016/18) a Na film! (Museum Montanelli, 2015).
Industry program filmové a audiovizuální výchovy
Filmové muzeum NaFilM pořádá ve spolupráci s Letní filmovou školou mezinárodní Industry program filmové a audiovizuální výchovy. Zájemci o filmovou výchovu se budou během filmového festivalu setkávat s českými a zahraničními hosty a seznamovat se s jejich projekty, přístupy a zkušenostmi – a to nejen na diskuzních panelech, ale také během ukázek jejich práce, díky kterým si bude možné představené postupy vyzkoušet.
Text pokračuje níže...
V rámci prvního ročníku byly představeny ověřené a inovativní formáty audiovizuální výchovy – unikátní analogové projekce, alternativy animačních workshopů nebo dílny zaměřené na výrobu vlastní jednoduché promítačky, hologramu nebo virtuálního prostředí, včetně VR brýlí. Zároveň se představily možnosti rozvoje filmové a mediální výchovy ve výstavní a muzejní praxi prostřednictvím interaktivních instalací. O své zkušenosti s tvorbou expozic a s vývojem a vedením vzdělávacích programů pro školy mluvili čeští i zahraniční kurátoři.
Industry program je určený pro učitele základních, středních a uměleckých škol, lektory kroužků a dílen pro děti a mládež, kinaře, klubisty a aktivní zájemce o filmovou výchovu. Díky tomu, že je dvoudenní program bezplatný a otevřený také návštěvníkům festivalu, je možné nevšední formy filmových dílen testovat společně.
Autor: Daniel Trögler
To nejlepší z médií o muzeu NaFilM
Hlavní partneři
Ministerstvo kultury ČR Státní fond kinematografie Filozofická fakulta UK Magistrát hlavního města Prahy Erasmus+ Postav robota Samsung Les kanců
Mediální partneři
Totalfilm Kudyznudy Citybee